Dlaczego DA?

Dlatego, że odkryliśmy drogę, na której możemy stać się twórczymi ludźmi Kościoła
Twórczymi, bo mamy pasje, studiujemy różne kierunki i na różnych uczelniach, uprawiamy różne, mniej lub bardziej ekstremalne sporty, gramy na różnych instrumentach i nie chcemy tego zachować tylko dla siebie. Chcemy dzielić się naszym bogactwem z innymi i wspólnie się rozwijać.
Ludźmi, bo mamy swoją historię, pochodzimy z różnych stron i z różnych rodzin, mamy swoje emocje, inteligencję i ciało. Bo chcemy budować więzi, przyjaźnie, nauczyć się kochać, słuchać, mówić, widzieć,
współodczuwać i stać się dojrzałymi.
Kościoła, bo jest Ktoś, dzięki Któremu możemy żyć nadzieją, że będziemy powstawać, a On nas będzie podnosił; że nasze słabości i grzechy nie są całą prawdą o nas. I chcemy Go zrozumieć, nauczyć się z Nim rozmawiać, celebrować liturgię, uwielbiać, zadawać pytania i nie zawsze otrzymać odpowiedź czyli wierzyć w Jezusa w Kościele, za który bierzemy odpowiedzialność.

 

Jak dołączyć do DA?

Dostajemy sporo pytań o to, jak można do nas dołączyć. Nie prowadzimy żadnych zapisów czy rejestracji. Jeśli jesteś studentem do 26 roku życia i chcesz zaangażować się w Duszpasterstwo Akademickie, po prostu przyjdź.

Jak działamy?

Głównymi wydarzeniami tygodnia w duszpasterstwie akademickim są nasze msze - akademickie dziewiętnastki. Zapraszamy na nie w każdy piątek i niedzielę, na godzinę 19.00. Tych, którzy umieją śpiewać zachęcamy do zasilenia szeregów Scholi. Jeśli jesteś – lub chcesz być – Ministrantem, możesz służyć na dziewiętnastkach (for men only). W stałym planie są również poranne msze święte o 7.00 czyli siódemkiOdprawiane są od poniedziałku do czwartku w kaplicy akademickiej. Bezpośrednio po nich spotykamy się w sali DA, aby wspólnie zjeść śniadanie i odmówić jutrznię

Nasze duszpasterstwo to nie tylko msze święte, ale również szereg spotkań tematycznych, które odbywają się wieczorami, o godz. 20.00 w sali DA. We wtorek podczas Oka zastanawiamy się nad problemami współczesnego człowieka. O liturgii i sakramentach rozmawiamy w środę, na spotkaniu Ucha. W czwartek na Ogniwie uczymy się starożytnej chrześcijańskiej modlitwy Pismem Świętym zwanej lectio divina i adorujemy Najświętszy Sakrament w kaplicy akademickiej. Piątek to dzień, w którym w ramach Spoiwa spotykamy się w sali DA na wspólnej integracji, na którą zapraszamy ciekawych gości. Za wolontariat (wszelkie zbiórki i działalność charytatywna) odpowiada nasza grupa Skrzydła. Oprócz tego Akademik w każdy trzeci poniedziałek miesiąca prowadzi audycję w Radio Emaus. Z myślą o studentach zagranicznych utworzyliśmy grupę 3ofLife, która prowadzi spotkanie formacyjno-modlitewne w języku angielskim. A tych, których interesuje fotografia zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie fotograficznym Światłoczuli pod naszym patronatem.  

Skąd jesteśmy?

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu powstało w 1937 roku. Dominikanie przybyli na zaproszenie kard. Augusta Hlonda i rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Stanisława Kasznicy. Jesteśmy więc najstarszym dominikańskim duszpasterstwem akademickim w Polsce. To tutaj duszpasterzami byli ojcowie: Bernard Przybylski OP, Joachim Badeni OP, Honoriusz Kowalczyk OP, Jan Góra OP, Cyprian Klahs OP. Teraz my kontynuujemy i rozwijamy ich dziedzictwo.